Taşıt Kredisi Hesaplama


Taşıt kredisi hesaplama şeklinizle birlikte araç sahibi türünü seçtikten sonra seçiminize uygun olarak aylık taksit tutarı veya kredi tutarını, kredi faiz oranını ve kredi vadesini (ay cinsinden) giriniz ve ardından hesapla butonuna basınız. Taşıt kredisi hesaplama aracımızda ilgili kurumun size uygulayacağı masraflar hariç tutulmuştur.

Bu bölümde yer alan hesaplama araçları kullanıcılara kredi maliyetleri konusunda bir fikir vermek amacıyla tasarlanmıştır.

Yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca bankalar ve kredi kurumları kredi kullandırırken müşterilerinden tahsis, ekspertiz, taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti gibi ücretler talep edebilmektedirler.

Bu nedenle kullanılacak kredinin tam olarak maliyetinin kredi kullanılması düşünülen kurumdan öğrenilmesi gerekmektedir.


Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi nedir?

Halk arasında hem taşıt hem de araç kredileri olarak bilinen bu krediler bireysel ya da ticari amaçlı olarak hem gerçek hem de tüzel kişilerin taşıt ihtiyaçlarını gidermek için kullanabilikleri kredilerdir. Hem sıfır km hem de ikinci el araçlar için kredi kullanılabilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan kredi türlerinden biri olan taşıt kredilerine başvuru şartları bulunur ve sadece bu şartları taşıyan kişilerin başvuruları ilgili kurumlar tarafından kabul edilir.


Taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Günümüzde internetten ve SMS ile taşıt kredisi başvurusu yapılabildiği gibi banka şubelerine giderek de kredi başvurusu yapılabilmektedir. Her banka farklı başvuru süreçlerine sahiptir. Araç kredisi almayı düşündüğünüz bankaların internet sitelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Taşıt kredisi başvuruları ilgili kurumlar tarafından oldukça kısa bir süre içerisinde cevaplanmaktadır.


İkinci el araçlar için taşıt kredisi almak mümkün mü?

İkinci el taşıtlarda çoğunlukla 5 yaşa kadar olan araçlar kredilendirilmekte ve kefil talep edilmektedir.


Geri ödeme planı nedir?

Kredi kullanımı sırasında müşteriyle kredi veren kurum tarafından üzerinde anlaşılan; kredinin vadesini, faiz oranını, ödenecek taksit tutarını, vergi ve fonları içeren ödeme tablosudur.


Vade nedir?

Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.


En fazla ne kadar taşıt kredisi alınabilir?

Türkiye genelinde bankalar 0 kilometre taşıtlarda KDV ve ÖTV dahil araç fiyatının %70`ine varan taşıt kredileri vermektedirler. Ancak alabileceğiniz kredi tutarı bankadan bankaya ve başvuru sahibine göre değişebilmektedir. Kredilendirme oranı, taşıt değeri 50 bin lira ve altı olursa yüzde 70 ile sınırlandırılmakta, taşıt değerinin 50 bin lirayı aşması durumunda, 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 70, üstündeki kısım için yüzde 50 ile sınırlandırılmaktadır.


Taşıt kredisi en fazla kaç ayda geri ödenebilir?

Türkiye genelinde bankalar en az 3 ay, en fazla ise 48 aya varan vadelerle taşıt kredilerini tüketicilere kullandırabilmektedirler.


Taşıt kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?

Tüketici taşıt kredileri, Maliye Bakanlığı`nın 2004 yılı Ocak ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar bankalarca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilmektedir. Kredi ile alınacak araç vergi levhası ve işletme defter aktifine kaydedilmesi durumunda KKDF kesintisi uygulanmamaktadır.


BSMV nedir ve taşıt kredileri faizlerinden alınan BSMV oranı nedir?

BSMV, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi`dir. BSMV, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerinden tahsil edilmektedir. Taşıt kredilerinde faiz üzerinden %5 oranında BSMV tahakkuk etmektedir.


KKDF nedir ve taşıt kredileri faizlerinden alınan KKDF oranı nedir?

KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu`dur. KKDF, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerden tahsil edilmektedir. Bireysel kullanım için alınacak araçlar için kullanılacak araç kredilerinde faiz üzerinden %15 oranında KKDF tahakkuk etmekteyken bu oran tüzel kişilerin alacağı ticari araçlarda %0`dır. Bir başka deyişle şirketler gibi tüzel kişiliklerin vergi levhası ve işletme defter aktifine kaydederek alacağı ticari araçlar için kullanacakları araç kredilerinde KKDF oranı %0`dır.