Konut Kredisi Hesaplama


En uygun konut kredisi hesaplama seçeneğini seçerseniz, almak istediğiniz konutun değerini, seçiminize uygun olarak aylık taksit tutarını veya kredi tutarını ve kredi vadesini (ay cinsinden) girdikten sonra hesapla butonuna basınız. Dilerseniz faiz oranı girerek konut kredisi hesaplama seçeneğini seçerek kendi gireceğiniz faiz oranı ile konut kredisi hesaplaması da yapabilirsiniz.

Bu bölümde yer alan hesaplama araçları kullanıcılara kredi maliyetleri konusunda bir fikir vermek amacıyla tasarlanmıştır.

Yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca bankalar ve kredi kurumları kredi kullandırırken müşterilerinden tahsis, ekspertiz, taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti gibi ücretler talep edebilmektedirler.

Bu nedenle kullanılacak kredinin tam olarak maliyetinin kredi kullanılması düşünülen kurumdan öğrenilmesi gerekmektedir.


Konut Kredisi Hesaplama

* Krediye ilişkin ücretler ve sigorta tutarı hariç


Konut kredisi nedir?

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir.


Konut kredisi ile mortgage arasında nasıl bir fark var?

Mortgage sisteminde konut kredilerinde uygulanan sabit faiz oranlarının yanında değişken faiz oranları da uygulanabilmektedir. Ayrıca konut kredisi ödemelerinde herhangi bir aksama olduğunda kredi kullanıcısının bir yıl boyunca bu aksamayı telafi etme hakkı bulunurken mortgage sisteminde o ana kadar yapılan ödemeler kredi kullandırıcı kurum tarafından kredi kullanıcısına geri ödenir ve konutu satışa çıkarma hakkına sahip olur.


Konut kredisi başvuruları nasıl değerlendirilir?

Kredi kullandıran her kurumun kendine özel şartları bulunmaktadır. Ancak genel olarak kurumlar başvuru sahibinin kredi notu, kredi geçmişi, aylık net geliri ve ilgili taşınmazın özelliklerine bakarak başvuruları değerlendirmektedirler.


Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Günümüzde internetten konut kredisi başvurusu yapılabildiği gibi bankalar şubelerine giderek de kredi başvurusu yapılabilmektedir. Bankaların internet sitelerini ziyaret ederek bu konularda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Banka şubelerinden yapacağınız başvurularda aylık gelirinizi gösteren bir belge, kimliğiniz ve satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ile size en yakın banka şubesini ziyaret ederek hem konu ile ilgili detaylı bilgi alabilir hem de dilerseniz kredi başvuru formu doldurabilirsiniz. Konut kredisi başvuruları ilgili kurumlar tarafından oldukça kısa bir süre içerisinde cevaplanmaktadır.


Geri ödeme planı nedir?

Kredi kullanımı sırasında müşteriyle kredi veren kurum tarafından üzerinde anlaşılan; kredinin vadesini, faiz oranını, ödenecek taksit tutarını, vergi ve fonları içeren ödeme tablosudur.


Vade nedir?

Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.


En fazla ne kadar konut kredisi alınabilir?

Alabileceğiniz kredi tutarı bankadan bankaya, başvuru sahibine ve ilgili taşınmaza göre değişebilmektedir.


Konut kredisi kredisinde en uzun vade kaç aydır?

Türkiye genelinde bankalar en az 3 ay, en fazla ise 300 aya varan vadelerle konut kredilerini tüketicilere kullandırabilmektedirler.


Konut kredileri faizlerinden alınan KKDF ve BSMV oranları nedir?

Gerçek kişilerin mesken amaçlı kullanacakları konutlar için alacakları konut kredileri KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV’den (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) muaftır.