Türkiye'nin İlk ve Tek Finansal Bilgilendirme Platformu


Finansal Eğitim ve Finansal Tüketicinin Korunması web sitesi sizi doğumdan evliliğe, eğitimden borçlanmaya, tasarruftan kredi ve yatırıma her türlü finansal konuda kişisel olarak bilinçlendirmeyi hedefleyen bir eğitim platformudur.

Hayallerinizden Vazgeçmeyin

Emekli olunca dünya turu, balayında Uzakdoğu, master için yurtdışı, bahçeli bir ev, son model bir otomobil hayali kurmaya devam edin. Hatta hayalinize, dünyanın ilk 500 şirketinden birine ortak olmayı da ekleyin… Hayır abartmıyoruz, sakın vazgeçmeyin. Bunların tamamı gerçekleştirilebilir hedefler.

Yapmanız gereken, bütçenizi finansal bilgi ile uyumlu hale getirmek. Peki nasıl? Öncelikle, ne kadar bilgiye sahipsiniz, ya da değilsiniz bunu belirleyin. Lütfen objektif olun. Doğru bildiğiniz yanlışlar, hedefe giden yolda geri adım atmanıza neden olacak. Biliyormuş gibi davranmanıza gerek yok. Bu site size tüm finansal kararlarınızda rehberlik etmek üzere kuruldu.

Eğitim Şart

Finansal eğitim, toplumdaki tüm bireylerin bütçelerine uygun, ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak finansal kararları alabilmeleri için yeterli bilgi düzeyine getirilme süreci olarak tanımlanabilir. Aslında “ayağını yorgana göre uzatmak” değil, yorganı vücuda uygun boyuta getirmeyi sağlamak olarak da ifade edilebilir.

Bütçe, tasarruf ve yatırım finansal eğitimin en temel kavramlarıdır. Gelir ve gider hesaplamasının yani bütçenin, kişiden kişiye, haneden haneye değişen bir yapısı bulunmaktadır. Çünkü gelir kalemleri ile ihtiyaçlar ve giderler her ailede farklılaşmaktadır. Kiminde eğitim vazgeçilmezken, diğerinde gezi harcaması vazgeçilmez bir kalem olarak ortaya çıkmaktadır. Bütçe tıpkı bir parmak izi gibiher bireyin kendine uygun şekilde oluşturması gereken, olmazsa olmaz bir araçtır.

İstek ve ihtiyaçların doğru bir şekilde ortaya konulması sonrasında, geleceğe yönelik planlama yapabilmeyi sağlayan tasarruf adımı gelmektedir. Hayattaki riskleri, öngörülemeyen harcamaları ve en nihayetinde geleceği güvence altına alma amacını taşıyan bir adım.

Son olarak ise yapılan tasarrufların nerede değerlendirileceğine karar verilmektedir. Burada ise temelde risk ve getiri arasındaki ilişkiyi doğru kurabilme becerisi tasarrufu verimli kılmaktadır.

Yatırım araçları, eskiden bir nefeste sayılabiliyordu. Artık ekonomik sistem sadece yaşadığımız ülke ile sınırlı değil. Türkiye’de yaşayan bir kişi Amerika’daki bilişim şirketine ortak olabiliyor. Üstelik önceden belli saatlerde yapılan yatırım işlemleri şimdi günün 24 saati yapılabiliyor.

Finansal olarak bağımsız güvenli bir hayat sürdürmek finansal eğitimle mümkün. Yani eğitim şart ve tüm sorumluluk sizde. Üstelik aldığınız finansal kararlar sadece sizi ilgilendirmiyor; sahip olduğunuz bilinçle hem piyasa işleyişini, hem de ülke ekonomisini ileriye taşımak, geleceği inşa etmek de sizin elinizde.

Şimdi Tam Zamanı

Her yolculuk, küçük adımlarla başlar. Hedefe ulaşmak için, bir adım atmak yeterli. O zaman şimdi tam zamanı. Finansal konularla ilgili eğitim videolarını izleyerek hayalleriniz ve ülke ekonomisi için elinizden geleni yapmaya hazır mısınız?