Evlenene, Ev Alana Devlet Katkısı


7 Nisan 2015’ten itibaren yapılan yeni düzenleme ile evlenerek çeyiz hesabı açtıranlara 5 bin, ev sahibi olmayıp ilk ve tek evlerini konut hesabı açtırarak satın alanlara 15 bin TL’ye kadar devlet katkısından yararlanma imkanı getirildi.

Çeyiz Hesabında Sistem Nasıl İşleyecek

27 yaşını doldurmadan ilk kez evlenecek Türk vatandaşlarının;

  • Mevduat veya katılım bankalarının yurt içi şubelerinde Türk Lirası cinsinden çeyiz hesabı açmaları,
  • Asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları,
  • Evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları,

hâlinde Devlet katkısı ödenecektir.  Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın %20 oranında olacak ve 5 bin TL’yi geçmeyecektir.

Konut Hesabı Açılarak Devlet Katkısından Nasıl Yararlanılabilir

Konut sahibi olmayan Türk vatandaşlarının,

  • Yurt içinde satın alacakları ilk ve tek konut için mevduat veya katılım bankalarının yurt içi şubelerinde Türk Lirası cinsinden konut hesabı açmaları,
  • Asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve
  • Konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları,

hâlinde Devlet katkısı ödenecektir. Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın %20’si oranında olacak ve 15 bin TL’yi aşmayacaktır.

 

Özetle 3 yıllık bir süre içinde çeyiz hesabında 25 bin TL biriktirenler 5 bin TL’lik, konut hesabında 75 bin TL biriktirenler de 15 bin TL devlet katkısından yararlanabilecekler.

Yatırılan paranın 3 yıl çekilmemesi ayrıca, çeyiz yardımından yararlanabilmek için 27 yaşını doldurmama ve ilk evliliği yapma koşulu, konut yardımında ise ilk ve tek konutun satın alınıyor olması şartı aranacaktır.

Evlenen çiftlerin ikisi de ayrı ayrı devlet katkısından yararlanabilir. Bu durumda, toplamda 50 bin TL biriktiren bir çift evlenirken 10 bin lira devlet katkısı alabilecektir.