Yatırım Yapmadan Önce Kendinizi Tanıyın


Piyasa koşulları, piyasayı takip edebilme ve piyasadaki değişimlere uygun karar verebilme gibi faktörlerin yanında yatırım alanındaki başarınızı etkileyen unsurlardan önemli bir tanesi de yatırım stratejinizin kişisel özelliklerinizle uyuşup uyuşmadığıdır.

Bütün yatırımcıların para kazanma hedefi aynı olmasına rağmen, her biri faklı geçmiş deneyimlere ve farklı ihtiyaçlara sahiptir. Bu nedenle bazı yatırım araçları ve metotları bazı yatırımcılar için uygunken diğerleri için uygun olmayabilir. Bir yatırımcı için uygun tercihi belirleyen pek çok önemli unsur vardır, burada ele almak istediklerimiz ise yatırım amaçları ve yatırımcı kişiliğidir.

Yatırım Amaçları

Genel olarak, yatırımcıların paralarını nereye yönlendireceklerine karar verirken göz önünde bulundurdukları birkaç faktör vardır, bunlar; anaparayı korumak ve yatırımın getirisidir. Yatırımcıların bu faktörlerden beklentileri yaşlarına, mesleki ve ailevi pozisyonlarına ve kişisel şartlarına göre değişiklik gösterebilir. 75 yaşında, emeklilik yatırımlarının gelirleriyle geçimini sürdüren biri için yatırımlarının mevcut değerini korumak, 30 yaşındaki bir iş adamınınkinden daha fazla olacaktır. Çünkü emekli birey yaşamını sürdürmek için yatırımlarından elde ettiği gelire ihtiyaç duymaktadır ve bu yatırımları kaybetme riskini göze alamaz. Diğer yandan genç iş adamı, yaş bakımından risk alacak kadar zamana sahiptir.

Bir yatırımcının finansal pozisyonu da amaçlarını etkileyecektir. Bir multimilyonerin doğal olarak yeni evli bir çiftten daha farklı amaçları olacaktır. Örneğin, milyoner yıllık karını artırmak için 100 bin Lira riskli bir gayrimenkul yatırımına yönlendirmekte bir sorun görmez, ona göre 100 bin Lira bütün gelirine oranla küçük bir miktardır. Diğer tarafta yeni evli çift ev alabilmek için para biriktirmeye odaklanmış durumdadır ve bu birikimi riske atacak yatırımları göze alamaz. Riskli yatırımın vadettiği getiri miktarı ne kadar büyük olursa olsun, risk almak genç çift için uygun görünmez.

Genel bir kural olarak, yaşanacak yıllar azaldıkça, yatırım kararlarında tutuculuk artmaktadır. Örneğin, emeklilik için yatırım yapıyorsanız ve henüz 20’li yaşlarınızdaysanız, birikimlerinizde ortaya çıkacak kayıpları telafi etmek için oldukça çok zamanınız var demektir. Aynı zamanda, eğer bu kadar genç yaşta emeklilik için biriktirmeye başladıysanız, aylık olarak çok büyük miktarlar ayırmanıza gerek kalmayacaktır, çünkü bileşik faiz getirisi bakımından avantajlı bir durumda olacaksınız. Diğer yandan, emekli olmak üzereyseniz, hem birikiminizi korumak hem de bu birikiminizden mümkün olduğunca fazla gelir elde etmek sizin için çok önemlidir. Çünkü artık yatırımlarınızın gelirleri ile hayatınızı idame ettirmeye başlamak üzeresinizdir ve bu nedenle paranızı riske etmeyi göze alamazsınız.

Kişilik Özellikleri

Yaşam tarzınız nasıl? Hızlı araba kullanmayı, kararlarınızda risk almayı seviyor musunuz? Ya da kendinizi güvenceye almanın verdiği sakinlik ve istikrarın keyfiyle yatağınızda uzanıp kitap okumayı mı seviyorsunuz?

Kendinizi değerlendirmede yatırım üzerine söylenmiş bir sözün doğruluk payı vardır: “Gece uyuyamıyorsanız çok fazla risk almışsınız demektir”, çünkü bu durum yatırımlarınızdan endişe ettiğinizi gösterir.

Yatırım stratejinizi belirleyen bir diğer kişisel özellik ise, yatırım için araştırma yapmaktan ne kadar haz duyduğunuzdur. Bazı insanlar finansal raporları okumayı, sürekli hesap yapmayı her şeyden daha çok sever. Bazıları içinse bilanço okumak ve borsa analizlerini takip etmek çok sıkıcıdır. Bazılarının da finansal raporları ve sektörü takip edecek zamanları yoktur.

Buraya kadar anlatılanlardan, anlaşılmış olmalı ki, bir yatırımcının kendini tanıması için en iyi kriter kendisinin risk toleransını, yani risk alma kapasitesini tanımlamasıdır. Yukarıda risk toleransını tanımlayan bazı faktörlerden bahsedildi, bu faktörleri incelerken her bireyin şartlarının farklı olduğunu ve burada bu şartların hepsini ele almadığımızı göz önünde bulundurun. Burada önemli olan nokta, yatırım yol haritasının herkes için aynı olmadığı ve kendi stratejinizi oluşturmanız gerektiğidir.

Kaynak: http://www.investopedia.com