Temel Yatırım Stratejileri


Paranızla nasıl yatırım yapacağınız hayatta öğrenilecek en büyük ders. Yatırım yapmaya başlamak için üniversite mezunu olmaya ihtiyacınız yok, gerçek şu ki, lise mezunu olmanıza bile gerek yok. İhtiyacınız olan şey temel piyasa bilgileri ve plan yapmak için özgüven. Bunu hayatınız için bir iş planı olarak ele alın, bunu yapabilirsiniz.

 

Pek çoğumuz için, para ve yatırım ev ortamımızda açılan konular değil. Hatta bu konular bazı evlerde, özellikle de gelir düzeyi ya da yatırım miktarı düşük olan evlerde tabu.

Eğer aileniz ya da sevdiğiniz kimseler finansal olarak bağımsız değillerse, her ne kadar size yardımcı olmaya çalışsalar da, büyük ihtimalle size iyi finansal tavsiyelerde bulunamayacaklardır. Ve ailenizin durumu iyi bile olsa, tavsiyelerinin sizi tatmin edeceği garanti değildir. Örneğin, ekonomik durumu iyi olsun ya da olmasın pek çok aile çocuklarını ev almaya teşvik eder çünkü hayatları boyunca fiyatı sürekli artan yatırımın sadece konut olduğunu görmüşlerdir.

Yatırımın Amacı Nedir?

“Çalışma hayatımın sonunda, harcadığımdan daha fazlasını kazanmış olmak ve aradaki farkı yatırıma dönüştürebilmiş olmayı isterim ve emekli olduğumda, yaptığım yatırımların onları satmak zorunda kalmadan, yaşantımın geri kalanını idame ettirmeye yetecek nakit bir gelir sağlamasını isterim.”

Tabi ki herkesin farklı finansal amaçları var ve siz daha fazla öğrendikçe kendi yolunuzu belirlemede daha çok özgüven kazanmış olacaksınız fakat burada bahsedilen amaç sizi yatırım konusunda çabalamaya itecek, temel finansal bir amaç.

“Çalışma hayatımın sonunda” ibaresine dikkat ederseniz bu amacın ilk kısmını çok çalışmak oluşturuyor. Eğer elinize geçen küçük bir miktar para ile hisse senedi piyasasında çok büyük paralar kazanmayı hedefliyorsanız -ki buna hisse senedi piyasasına yatırım değil, borsada oynamak deniyor- bu yazı size göre değil. Fakat uzun yıllar çalışmayı planlıyor ve hayatınızın sonrasını çalışmaya gerek kalmaksızın garanti altına almak istiyorsanız, kazandığınızdan daha az harcamalı ve aradaki farkla yatırım yapmalısınız.

Ve yine dikkat ederseniz, bu amaç yatırımlarınızı satmamayı hedefliyor. Zengin insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için varlıklarını satmazlar. Eğer bunu yapsalardı, uzun süre zengin kalamazlardı. Onlar zengin, çünkü sahip oldukları varlıklar yaşam stillerini sürdürmelerine yetecek kadar nakit gelir sağlıyor ve de bu nakit üreten varlıkları, dikkatli bir miras planı ile nesillerine aktarıyorlar.

Varlıklarından elde ettiği gelirle çalışmak zorunda kalınmadan yaşanılan yılların ardından bu varlıkları sevdiklerine ya da hayır kurumlarına bırakmak bütün yatırımcıların arzuladığı şeydir. Bunu yapmak herkes için mümkün olmasa da doğru olan davranış budur.

Neye Yatırım Yapmalıyım?

Sermaye piyasalarında en yaygın olan yatırım araçları hisse senedi ve tahvildir ve pek çok danışman kişisel tercihinize göre belirli oranlarda bu varlıklara yatırım yapılması konusunda hem fikirdir. Hisse senedi bir şirketin kısmi ortaklığını, tahvil ise faiz karşılığında paranızı borç olarak vermeyi ifade eder. Yatırım fonları ise hisse senedi ya da tahvilden ya da her ikisinden birlikte oluşan sepetlerdir. Eğer bu bahsi geçen tahvil, bono ve yatırım fonu ürünlerine aşina değilseniz, bu tavsiyeyi şimdilik bir kenarda tutmalı ve bu ürünler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu yatırımlara yönelmelisiniz.

Yatırım yapabileceğiniz diğer alanlar ise, gayrimenkul yatırım ortaklıklarıdır ve bu yatırım alanının kendi içinde ayrı bir piyasası vardır. Fakat hisse senedi ve tahvile yatırım yapma fikrindeyseniz gayrimenkul sektörüne odaklanmak zorunda değilsiniz. Piyasa hakkında bilgi edinip bu hedefinizde ilerleyebilirsiniz.

Fakat eğer kredi kartı borcu, ev kredisi ya da başka bir kredi borcunuz varsa yatırım yapmanız pek doğru görünmüyor.

Yatırım mı yapmalıyım yoksa borçlarımdan mı kurtulmalıyım?

Eğer borç tutarını ödeyemiyorsanız, yatırım yapmamalısınız. Fakat borçlarınızı ödedikten sonra elinizde para kalıyorsa finansal durumunuz üzerinde pozitif etki yaratacak birkaç seçeneğe sahipsiniz.

Yatırım yapmayı planladığınız ya da yatırım yapabileceğiniz alandan kazanacağınız getiri oranı borçlarınıza ödediğiniz faiz miktarından yüksek ise öncelikle borçlarınızı ödemeniz yatırım yapmanızdan daha doğru bir karar olacaktır.

Getiri oranı faiz borcu oranınızdan daha yüksek ancak riskli bir yatırım aracı düşünüyorsanız, bu da doğru bir karar değil çünkü, bir yanda faiz borcunuz garanti ödenmesi gereken bir borç olarak dururken diğer yanda gelip gelmeyeceği garanti olmayan bir yatırım getirisi bulunuyor.

Fakat borçlarınızı ödedikten sonra elinizde para kalıyorsa, getirisi borcunuzun faiz oranından daha yüksek bir ürüne yatırım yapabilirsiniz. Eğer yatırım yapabileceğiniz alanların getirisi borç faizinin altında kalıyorsa, önceliğiniz bu elinizde kalan para ile borçlarınızı kapatmak olmalıdır.

Kaynaklar: http://www.thestreet.com/